Poruszyliśmy już tematykę karmienia piersią. Chociaż nie zrobiliśmy tego w pełni bezpośrednio, a raczej jedynie nawiązaliśmy w trakcie opisywania poduszki do karmienia.
Dlatego też chcemy rozwinąć temat istotny, a nieco pominięty, czyli jak karmić bliźnięta piersią.
Czytajcie dalej.
Czy rodzaj ciąży ma wpływ na laktację?
Proces laktacji jest czymś na co wpływ ma wiele czynników. I to niezależnych od tego czy mowa o ciąży mnogiej czy pojedynczej. Jednak aspektem decydującym o laktacji jest sposób w jaki dzieci przyszły na świat. W przypadku wieloraczków metodą tą jest najczęściej poród przez cesarskie cięcie. Wynika to z obawy przed możliwymi komplikacjami. Bezpośrednio po cesarskim cięciu organizm nie otrzymuje dostatecznej liczby bodźców co skutkować może opóźnieniem laktacji.
Jednak cesarskie cięcie ma wpływ na jeszcze jedną rzecz. Na organizm mamy. Rodzicielka potrzebuje więcej czasu żeby do siebie dojść, a co za tym idzie, również później rozpoczyna sprawną opiekę nad dziećmi, wliczając w to karmienie.
Bliźnięta karmić razem czy osobno?
Jednoczesne karmienie bliźniąt warto zacząć w ciągu pierwszych dwóch godzin po porodzie. Chociaż bliźniaki rodzą się najczęściej poprzez cesarskie cięcie to nie powinno to stanowić zbyt dużej przeszkody. Wystarczy mieć bliską osobę, która pomoże i ułoży nam dzieci w ramionach. Noworodki posłuchają instynktu i same zaczną ssać pierś.
Jednak jeśli z początku karmienie jednoczesne nie jest udane należy z nim trochę poczekać i wcielić w życie, gdy chociaż jedno z bliźniąt nauczy się prawidłowo ssać. Należy pamiętać, że przy pojedynczym karmieniu dziecko czekające na swoją kolej może płakać.
Jaka jest najlepsza pozycja do karmienia bliźniąt?
Karmienie jednoczesne to dobre rozwiązanie dla mam bliźniąt. Jednak na początku warto mieć osobę, która pomoże w ułożeniu dzieci. Przydatne mogą okazać się także akcesoria takie jak poduszka do karmienia bliźniąt.
Jeśli karmienie piersią ma przebiec bez żadnych problemów powinny zostać spełnione pewne warunki do tego niezbędne. Do rzeczy najważniejszych (i oczywistych) należy to, aby karmiąca piersią mama oraz jej dzieci przyjęły odpowiednią do karmienia pozycję. Ważne jest również prawidłowe przystawianie dzieci do piersi.
Ogólnie rzecz ujmując, aby karmienie piersią bliźniaków przebiegało sprawnie mama musi wygodnie siedzieć bądź leżeć. Z kolei dziecko powinno stykać się brzuszkiem z ciałem mamy, a jego twarz musi być skierowana w stronę piersi. Główka niemowlęcia powinna znajdować się na tym samym poziomie co ciało, a główka, plecy i pupa dziecka muszą być podtrzymywane przez karmiącą mamę lub specjalną poduszkę do karmienia bliźniąt.
Polecane pozycje do karmienia bliźniąt to tzw. pozycja spod pachy, pozycja klasyczna oraz pozycja mieszana (jedno dziecko jest karmione metodą spod pachy, a drugie klasycznie).
Na co zwracać uwagę karmiąc bliźnięta piersią?
Karmiąc piersią bliźnięta należy pamiętać, aby zmieniać piersi, które one ssą. Każde dziecko bowiem pobiera pokarm w odrobinę inny sposób i może zdarzyć się, że pierś nie zostanie opróżniona do końca.
Zmienianie piersi jest również korzystne dla pobudzenia laktacji. Zmiany tej nie trzeba dokonywać kilkukrotnie w trakcie karmienia. Wystarczy zmienić pierś chociaż raz w ciągu doby. Każde z niemowląt powinno jeść przez nie mniej niż 10 minut. Jeśli karmienie trwa krócej dzieci mogą się nie najeść.
Dość często zdarza się również, że bliźnięta są wcześniakami. W praktyce oznacza to ,oprócz mniejszej wagi urodzeniowej, że są one słabsze, a ich trwa dłużej w porównaniu z innymi noworodkami, bo nawet 5 do 6 godzin. Nie należy się jednak z tego cieszyć. Dzieci mogą wtedy nie przybierać na wadze. Ogólnie rzecz ujmując, w ciągu pierwszych 6 tygodni życia dziecko powinno być karmione co 4 godziny. Wliczając w to nocne karmienie.
Jakie problemy możemy napotkać podczas karmienia bliźniaków?
Karmiące mamy bliźniąt napotykają podobne problemy jak reszta mam na całym świecie. Jednym z nich jest brak dostatecznej ilości pokarmu do karmienia lub jego nawał.
W przypadku braku pokarmu możemy wykorzystać większą aktywność jednego z dzieci do stymulowania laktacji dla obojga rodzeństwa. Podobne rozwiązanie problemu możemy zastosować w przypadku borykania się z tak zwanym nawałem laktacyjnym.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Najczęściej na wczesnym etapie życia dzieci panuje zasada karmienia na żądanie. Jednak można od niej odstąpić w sytuacjach takich jak nadmierne przemęczenie karmiącej mamy i spróbować karmić piersią bliźnięta według przyjętego przez nas rytmu.
Zalety jednoczesnego karmienia bliźniąt
Zdecydowanie największą zaletą karmienia jednoczesnego jest oszczędność czasu. I to nie byle jaka! Nowonarodzone dzieci należy karmić od 8 do 12 razy w ciągu doby. Przeciętnie karmienie piersią jednego dziecka zajmuje nam około 20 minut. Licząc, że karmień będzie 12 w ciągu doby, a każde z bliźniaków zostanie nakarmione pojedynczo zajęłoby to 8 godzin na dobę.
Jak karmić bliźniaki w miejscach publicznych?
Wiele matek karmiących piersią bliźnięta zastanawia się nad pewną znaczącą kwestią. Chodzi tutaj o karmienie dzieci w miejscach publicznych. Istnieje obawa nie tylko przed pokazaniem zbyt dużego fragmentu swojego ciała, ale również przed podołaniem samodzielnemu karmieniu. Nie znajdujemy się przecież w wygodnym i dobrze znanym nam domu.
Aby uniknąć wpadek związanych z pokazaniem piersi warto wyposażyć się w specjalne ubrania umożliwiające bezproblemowe odsłonięcie piersi bez konieczności podnoszenia całego ubrania. Również odpowiedni biustonosz do karmienia ułatwi znacznie sprawę.
Warto też zdecydować się wtedy na karmienie pojedyncze lub przygotować jeszcze w domu butelki z odciągniętym z piersi pokarmem i zabrać je ze sobą na spacer czy zakupy.
Zobaczcie w poniższym wideo jeszcze jeden sposób na dyskretne karmienie piersią dziecka:
A jakie są Wasze sposoby na karmienie piersią? Która pozycja sprawdza się u Was najlepiej?
Dajcie znać w komentarzach.