Wózek wielofunkcyjny łączy w sobie kilka możliwości. W zależności od tego czy zdecydujemy się na wózek dla bliźniąt 2w1, 3w1 bądź 4w1 do dyspozycji będziemy mieć gondolę, spacerówkę, nosidełko lub jeszcze fotelik.
Taki wózek pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko kłopotu z wyborem wymienionych wcześniej przedmiotów podczas oddzielnych zakupów, ale również zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wielofunkcyjnych wózkach dla bliźniąt i dowiedzieć się jak wybrać najlepszy z nich to czytajcie dalej.
Jakie są rodzaje wielofunkcyjnych wózków dla bliźniaków?
Podział wózków wielofunkcyjnych dla bliźniąt może odbywać się na dwóch zasadach i zależy od tego na co dokładnie zwracamy uwagę.
Biorąc pod uwagę rozmieszczenie gondoli bądź w późniejszym czasie siedzisk możemy wyróżnić:
- wózki wielofunkcyjne dla bliźniąt rodzaju jeden obok drugiego,
- wózki wielofunkcyjne dla bliźniąt rodzaju jeden za drugim,
- wózki wielofunkcyjne dla bliźniąt rodzaju jeden nad drugim.
Do najpopularniejszych należą wózki rodzaju jeden obok drugiego. Jednocześnie, są one również najłatwiej dostępnymi wielofunkcyjnymi wózkami bliźniaczymi.
Z kolei mając na względzie wielofunkcyjność wózków możemy spotkać się z:
- wózkami wielofunkcyjnymi 2w1,
- wózkami wielofunkcyjnymi 3w1,
- wózkami wielofunkcyjnymi 4w1.
Wózki 2w1 składają się wyłącznie z wózka z gondolą, który można zamienić w spacerówkę. Wózki 3w1 to gondola, spacerówka i nosidełko, a 4w1 to gondola, spacerówka, nosidełko i fotelik w jednym.
Na co zwrócić uwagę wybierając wielofunkcyjny wózek dziecięcy dla bliźniaków?
Wybierając wielofunkcyjny wózek bliźniaczy musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:
- waga wózka wielofunkcyjnego – przyjęło się, że im lżejszy wózek tym lepiej, jednak nie do końca można się z tym zgodzić, waga wózka to również zapewnienie odpowiedniej stabilności, tak więc wózek powinien być lekki na tyle, aby móc go bez problemu prowadzić, a jednocześnie na tyle ciężki, aby nie wystąpiło ryzyko wywrócenia nawet w sytuacji wiercenia się dzieci w siedziskach,
- wymiary wózka wielofunkcyjnego – zależy to nie tylko od ilości funkcji wózka, ale także od rozmieszczenia gondoli oraz siedzisk, jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie wymiary wózka to najbardziej poręczny okazać może się wózek rodzaju jeden nad drugim,
- rodzaj i wielkość kół – najbardziej uniwersalne koła to koła duże i pompowane, ponieważ dadzą sobie one radę na każdym rodzaju powierzchni i w każdych warunkach pogodowych,
- gondola – powinna być obszerna i wysoka, jej długość powinna wynosić minimum 70 centymetrów,
- siedzisko – obowiązkowe są pasy bezpieczeństwa (najlepiej pięciopunktowe), mile widziana jest również barierka uniemożliwiająca dziecku wysunięcie się z siedziska, gdy wózek wielofunkcyjny zostanie przemianowany na spacerówkę,
- hamulce – powinny być w zasięgu ręki bądź nogi rodzica, a ich działanie musi być płynne i skuteczne,
- amortyzatory – o ile mieszkając w mieście i mając do swojej dyspozycji równe chodniki nie jesteśmy zmuszeni zwracać na nie szczególnej uwagi, o tyle w sytuacji mieszkania na terenach podmiejskich oraz wszędzie tam, gdzie spacerować będziemy głównie po nierównych terenach musimy zdecydować, które z nich będą dla nas najbardziej odpowiednie, do wyboru mamy zawieszenie sprężynowe, paskowe oraz wahacze.
Kupując wózek wielofunkcyjny dla bliźniąt musimy także zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie danego wózka. Pośród certyfikatów tych możemy spotkać certyfikat CE czy certyfikat Oeko – Tex Standard 100.
Jakie akcesoria możemy znaleźć w wielofunkcyjnym wózku bliźniaczym?
Akcesoria jakie producent załączy do danego wózka wielofunkcyjnego zależą nie tylko od niego, ale również od tego na jaki dokładnie rodzaj wózka się zdecydujemy i czy będzie to wózek 2w1, 3w1 czy 4w1.
W zależności od rodzaju wybranego modelu wózka wielofunkcyjnego możemy zetknąć się z:
- gondolą,
- siedziskiem,
- nosidełkiem,
- fotelikiem.
Dodatkowym akcesorium spotykanym przy niemal każdym wózku wielofunkcyjnym dla bliźniąt są rzeczy takie jak kosz na zakupy, torba lub organizer, w który możemy spakować rzeczy przydatne podczas spaceru z dzieckiem.
Oprócz tego do wózka wielofunkcyjnego może zostać dodana folia przeciwdeszczowa, pokrowiec na nóżki, siatka chroniąca przed owadami czy coś dla mamy, czyli uchwyt na kubek.
Wady i zalety wielofunkcyjnych wózków dla bliźniaków
Największym problemem z jakim muszą zmagać się rodzice bliźniąt, i to w sensie nie tylko metaforycznym, jest ograniczona przestrzeń i ilość dostępnego miejsca dla tego rodzaju wózków dla bliźniąt. Najlepszym przykładem mogą być tutaj stare klatki schodowe, a nawet windy, ponieważ w dawniej budowanych blokach szerokość wind to maksymalnie 70 centymetrów.
Chociaż może wydać się to nieco paradoksalne, to problem stanowi także brak owej windy. Wnoszenie wózka wielofunkcyjnego, do tego jeszcze bliźniaczego może stanowić problem dla jednej osoby. Jednak nie tylko waga wózka będzie mieć wtedy znaczenie, ale również jego szerokość. W tym wypadku rozwiązaniem może być zostawianie wózka wielofunkcyjnego na parterze domu.
Ważnym aspektem, ale i na to jest rozwiązanie, są podjazdy dla wózków. Ich szerokość umożliwia zazwyczaj zmieszczenie się wyłącznie wózka pojedynczego. Na szczęście coraz więcej jest miejsc, w których budowane są podjazdy potrójne, które umożliwiają wjechanie wózkiem dla bliźniąt do danej instytucji czy sklepu.
Opinie o wózkach wielofunkcyjnych dla bliźniąt
Zdania dotyczące bliźniaczych wózków wielofunkcyjnych są podzielone. Część rodziców jest z nich bardzo zadowolona i chwali sobie ich użytkowanie.
Jednak jest też druga strona medalu, która ma większe znaczenie dla niektórych rodziców. Zwłaszcza tych mieszkających na wyższych piętrach. Mowa tu o wadze wózka. Wniesienie podwójnego wózka wielofunkcyjnego samemu po schodach jest niemal niemożliwe.
Ale nawet tutaj są kwestie sporne. Dla części rodziców większa waga wózka to również jego większa stabilność i zwiększone bezpieczeństwo dzieci.
A jeśli w trakcie czytania doszliście do wniosku, że bliźniacze wózki wielofunkcyjne to jednak nie to czego szukacie, to odwiedźcie stronę chicco.pl i poszukajcie tam swoich wózkowych inspiracji. Znajdziecie tam także spacerówki dla bliźniaków oraz inne modele i rodzaje wózków dla dzieci.
Producenci i ceny
Wózki wielofunkcyjne dla bliźniąt produkują firmy takie jak Baby Jogger, Bebetto, Bugaboo, Easy Go, Hauck, Hartan, Junama, Kees, Thule oraz Valco. Ceny owych wózków bliźniaczych zaczynają się od około 500 złotych, a kończą w granicach 8000 złotych.
Co sądzicie o wielofunkcyjnych wózkach bliźniaczych?
Dajcie znać w komentarzach.