Karmienie to czynność, która może być nieco uciążliwa. Jednak nie tyle chodzi o sam fakt karmienia, co o jego częstotliwość i długość trwania, które przy posiadaniu bliźniąt dodatkowo się potęgują.
Jeśli chcemy zaznać odrobiny luksusu i wygody w trakcie karmienia, a także nie męczyć przy tej czynności naszego kręgosłupa to warto zainteresować się specjalnymi poduszkami do karmienia bliźniąt.
Czytajcie dalej i dowiedzcie się jak wybrać odpowiednią poduszkę do karmienia bliźniaków i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.
Czym jest poduszka do karmienia?
Jest to specjalnie wyprofilowana poduszka stworzona, aby pomóc w karmieniu i jednocześnie odciążyć nieco już nadwyrężone po ciąży plecy karmiącej mamy. Do wyboru mamy wiele kształtów oraz wymiarów tego typu poduszek, a dokładny wybór zależy głównie od naszych preferencji.
Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę do karmienia bliźniaków?
Gdy wybieramy poduszkę do karmienia bliźniąt to musimy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- twardość poduszki do karmienia – idealne wypełnienie powinno dostosowywać się do kształtu główki oraz ciała maleństwa, dziecko nie powinno się jednak zapadać w poduszce, ponieważ mogłoby to stanowić dla niego nie tylko dyskomfort, ale również niebezpieczeństwo,
- wielkość poduszki – poduszka do karmienia bliźniąt jest większa i szersza niż jej odpowiedniki przeznaczone dla jednego maleństwa, dobra poduszka powinna być dostosowana nie tylko do dzieci, ale również do sylwetki karmiącej mamy,
- kształt poduszki – jest to niezwykle istotny czynnik, od którego zależy w dużej mierze komfort korzystania z owego akcesorium do karmienia, kształt powinien być dobrany w taki sposób, aby skutecznie odciążać plecy, ręce i ramiona, w przypadku karmienia po przebytym cesarskim cięciu poduszka musi również odciążać brzuch,
- poszycie poduszki – materiał z jakiego została ona wykonana powinien być hipoalergiczny, przewiewny, delikatny oraz łatwy do utrzymania w czystości, a także delikatne dla dziecięcej skóry, zwróćmy uwagę czy poszewkę można zdjąć i wyprać w pralce, ponieważ ta możliwość z pewnością się przyda,
- rodzaj wypełnienia – do wyboru mamy cztery typy wypełnień, między innymi silikonowe, poliuretanowe czy piankowe.
Poduszka do karmienia bliźniąt musi posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, między innymi certyfikat świadczący o nie wykorzystywaniu szkodliwych substancji przy produkcji poduszki do karmienia.
Wypełnienie styropianowe
Wypełnienie styropianowe jest jednym z najtańszych typów wypełnienia spotykanych w poduszkach do karmienia bliźniąt. Plusem jest to, że możemy wybrać odpowiednią dla nas twardość wypełniania. Niestety, kuleczki styropianowe mają tendencję do przemieszczania się wewnątrz poduszki oraz zbijania w jednym miejscu. Przez to poduszkę z wypełnieniem styropianowym należy odpowiednio ‘szarpać’, aby zapobiec powstawaniu owych zbić.
Wypełnienie silikonowe
Ten rodzaj wypełnień charakteryzuje się wysoką sprężystością i trwałością. Chociaż mogłoby się wydawać, że wypełnienia silikonowe hamują dostęp powietrza to jest zupełnie na odwrót. Wypełnienia silikonowe doskonale przepuszczają powietrze, szczególnie, gdy wypełnienie to występuje pod postacią drobnych kulek. Wypełnienie silikonowe jest wypełnieniem dobrym dla alergików.
Wypełnienie piankowe
Jest to jeden z twardszych rodzajów wypełnień do poduszek. Dzięki temu poduszki do karmienia cechują się wysoką stabilnością przy podpieraniu dziecka, a przy tym dostosowują się do kształtu ciała maleństwa.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wypełnień piankowych. Pianka termoelastyczna reaguje na zmiany temperatury. Gdy poduszka jest chłodna pianka staje się sztywniejsza. Jednak w momencie zetknięcia z ciepłą skórą dziecka pianka robi się miękka i dostosowuje się do niemowlaka. Drugim rodzajem pianki jest pianka poliuretanowa, która bez najmniejszego problemu przepuszcza powietrze co jest bardzo pozytywne w przypadku karmienia maleństwa w upalne dni.
Wypełnienie poliestrowe
Twardość poduszki z wypełnieniem poliestrowym zależy wyłącznie od ilości wypełnienia wewnątrz poszewki. Poduszki do karmienia bliźniąt z tym rodzajem wypełnienia zachowują swoje właściwości na długi czas. Ich sprężystość, elastyczność czy twardość nie ulegają zmianie. Wielkim plusem wypełnienia poliestrowego jest to, że dostosowuje się ono całkowicie do kształtu główki i ciała dziecka.
Poduszki do karmienia pomocne przy ulewaniu?
Poduszki do karmienia będą pomocne w walce z problemem ulewania się niemowlęciu. Nie jest to co prawda sposób na całkowite pozbycie się ulewania, ale możemy zmniejszyć intensywność tego problemu.
Dzieci ułożone w poduszce przyjmują o wiele lepszą dla nich pozycję do karmienia niż ma to miejsce w przypadku trzymania noworodków bądź niemowląt na rękach. Dzięki temu zmniejsza się ilość połykanego wraz z pokarmem powietrza, a co za tym idzie zmniejsza się intensywność odbijania u dziecka i ulewania.
Dlaczego warto zakupić poduszkę do karmienia bliźniaków?
Niestety wiele kobiet nie jest świadomych jak bardzo karmienie piersią może obciążyć kręgosłup oraz ramiona. Chociaż niektóre osoby mogą uważać, że trzymanie dziecka na rękach w trakcie karmienia nie jest dużym problemem to sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli spojrzymy na to oczami matki.
Przyszła mama obciąża swój kręgosłup już w czasie ciąży. Rozwijające się w brzuchu dziecko oraz zwiększająca się ilość pokarmu w piersiach to całkiem konkretny balast. Jeśli zaraz po porodzie dojdzie do tego trzymanie na ręku kilkukilogramowego noworodka, a później jeszcze cięższego niemowlęcia to karmiące mamy mogą, mówiąc kolokwialnie, dostać nieźle w kość.
Pamiętajmy również, że karmienie noworodka odbywa się co około dwie bądź trzy godziny. Nie zapominajmy też, że mówimy o bliźniętach, więc w przypadku karmienia pojedynczego czas ten się wydłuży, a kręgosłup zostanie nadwyrężony jeszcze bardziej.
Gdy korzystamy z poduszki plecy, ręce oraz ramiona zostają odciążone. Ponadto, niemowlęta ułożone na poduszce zyskują prawidłową pozycję do karmienia co sprawia, że ryzyko występowania kolek, niestrawności, gazów czy, wspomnianego już wcześniej ulewania się, maleje.
Jakie znaczenie ma kształt poduszki do karmienia bliźniąt?
Oprócz wymienionych wcześniej czynników dużo zależy także od kształtu danej poduszki. Chociaż niektórym osobom mogłoby się zdawać, że jej kształt jest wyłącznie sprawą natury estetycznej to rzeczywistość wygląda nieco inaczej.
Kształt poduszki należy dobrać nie tylko ze względu na karmienie bliźniąt, ale także ze względu na pozycje w jakiej chcemy karmić dzieci i to czy karmimy je piersią czy butelką.
W przypadku karmienia dzieci piersią najlepiej sprawdzać będą się poduszki zabudowany, ponieważ możemy karmić wtedy dwoje niemowląt korzystając z pozycji karmienia „spod pachy”. Do karmienia butelką wystarczy nam rogal z dwoma miejscami dla dzieci, który możemy ułożyć na kanapie, włożyć do niego niemowlęta, a następnie przystąpić do karmienia.
Oba kształty sprawdzą się niezależnie od sposobu porodu, ponieważ odciążają one brzuch oraz kręgosłup.
Opinie
Poduszki do karmienia to wielkie ułatwienie dla wielu mam. Szczególnie, gdy jesteśmy mamami wieloraczków. Możemy wtedy karmić dwoje dzieci jednocześnie, a przy tym jesteśmy pewni, że nic nie grozi dzieciom. Nie wspominając już o wygodzie jaką mamy.
Jeśli zakup specjalnego fotelu do karmienia jest dla nas zbyt dużym wydatkiem lub nie mamy na niego miejsca to odpowiednio dobrana poduszka z powodzeniem go zastąpi i da nam oraz dzieciom wygodę oraz komfort w trakcie karmienia.
Producenci
Do producentów poduszek do karmienia bliźniąt należą firmy takie jak Abakus Baby, Angel Wings, BabyMatex, Bobono, Bololo, Candide, Chicco, Easy Pillow, Enitka, Fiki Miki, Jane Boppy, Kidspace, Mamo – Tato, MimiNu, Minky, My Bear, Nanaf, Organic, Poofi, Pulp czy Twinny Lu.
Ceny
Cena poduszki do karmienia zależy od rodzaju wypełnienia, wielkości poduszki oraz kształtu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stoimy przed wyborem między poduchami zabudowanymi z oparciem, a rogalami. Ceny owych poduszek dla bliźniąt wahają się od około 50 złotych do około 330 złotych.
Co sądzicie o poduszkach do karmienia bliźniąt? Według Was lepszym wyborem są poduszki zabudowane czy większe, często podwójne rogale?
Dajcie znać w komentarzach.