Niezależnie od tego czy jesteśmy rodzicami bliźniąt czy jedynaka, wybór wózka spacerowego stanowi wyzwanie i, mówmy szczerze, trudność. Jednak mając bliźnięta do dokonania tego wyboru dochodzi jeszcze jeden aspekt.
Musimy wybrać taką spacerówkę, aby zapewnić komfort bliźniętom i sobie samym. Źle wybrany wózek może bowiem stać się największym przekleństwem naszych spacerów z dziećmi.
Jak wybrać spacerówką dla bliźniaków, aby cała rodzina była zadowolona i czerpała radość ze spacerów?
Na te i inne pytania dotyczące spacerówek bliźniaczych odpowiedzi szukajcie w tekście.
Jakie są rodzaje spacerówek bliźniaczych?
Pośród spacerówek bliźniaczych możemy zetknąć się ze:
- spacerówkami ‘jeden obok drugiego’,
- spacerówkami ‘jeden za drugim’,
- spacerówkami ‘jeden nad drugim’.
Spacerówki te różnią się od siebie rozmieszczeniem miejsc dla dzieci w wózku. Najczęściej spotykanym typem są wózki ‘jeden obok drugiego’. Trzeba jednak przyznać, że są one stopniowo wypierane przez wózki spacerowe typu ‘jeden za drugim’.
Na co zwrócić uwagę kupując spacerówkę dla bliźniąt?
Zastanawiając się nad kupnem wózka spacerowego dla bliźniaków musimy wziąć pod uwagę rzeczy takie jak:
- waga wózka – oczywistym jest, że im lżej, tym lepiej, jednak spacerówka nie powinna być zbyt lekka, ponieważ może być wtedy wywrotna i mało stabilna,
- wymiary wózka – ich szerokość oraz długość zależą od rodzaju wybranego wózka, najszerszym typem jest spacerówka ‘jeden obok drugiego’, najdłuższym ‘jeden za drugim’, najmniej od rozmiarów typowej spacerówki odbiega rodzaj ‘jeden nad drugim’,
- koła – znaczenie ma ich rozmiar, wielkość oraz materiał z jakiego zostały wykonane, w przypadku regularnych spacerów po nierównym terenie najlepiej sprawdzą się duże koła pompowane, dobry wybór stanowią koła obrotowe, ponieważ znacznie ułatwią one manewrowanie dużym wózkiem,
- siedzisko – powinno posiadać pasy bezpieczeństwa oraz barierkę ochronną chroniącą przed wypadnięciem ze spacerówki, rozwiązaniem ułatwiającym funkcjonowanie na spacerze oraz opiekę nad dzieckiem jest możliwość regulowania pozycji siedziska,
- hamulce – muszą być wytrzymałe, szybko i skutecznie działające oraz w zasięgu ręki bądź nogi rodzica,
- amortyzatory – szczególnie ważne, jeśli spacery będziemy odbywać w terenach leśnych wiejskich bądź po nierównościach, przydadzą się również w miastach, w których chodniki pozostawiają wiele do życzenia,
- kosz na zakupy – koniecznie musi być głęboki i pakowny,
- atesty i certyfikaty – świadczą one o tym, że dany wózek spacerowy jest bezpieczny i przeszedł odpowiednie testy, właśnie dlatego możemy spokojnie zdecydować się na zakup spacerówek oznaczonych literą B w trójkącie.
Wózek spacerowy dla bliźniąt powinien być lekki i łatwy w transportowaniu, a także wytrzymały, ponieważ ma za zadanie zapewnić wygodę i bezpieczeństwo aż dwójce dzieci, a nie tylko jednemu.
Kiedy zacząć korzystać z wózka spacerowego?
Dość powszechną opinią jest, że dziecko można przewozić spacerówką w momencie, gdy zaczyna być ono ciekawe świata i nie potrafi przebywać spokojnie w jednym miejscu.
Jest to jednak nieprawidłowe podejście. Niemowlę należy posadzić do spacerówki w momencie, w którym umie ono już samodzielnie siadać, czyli około 6, czasem w okolicach 7 miesiąca życia. Zależne to jest od indywidualnego tempa rozwoju dziecka.
Z jakimi problemami mogą zetknąć się rodzice bliźniąt?
Najczęstszym problemem jest brak odpowiedniej przestrzeni i miejsca dla spacerówek bliźniaczych. Przykład tego stanowić mogą wąskie klatki schodowe czy windy, których szerokość w starym budownictwie wynosi maksymalnie 70 centymetrów. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wózek spacerowy typu ‘jeden nad drugim’.
Kolejne utrudnienie może stanowić, paradoksalnie, brak windy. Jest to problem, gdyż jesteśmy skazani na wnoszenie spacerówki po schodach. Wtedy zasadniczym kryterium jest waga wózka oraz jego rozmiar. Przy wąskim korytarzu bądź klatce schodowej egzamin powinny zdać spacerówki ‘jeden za drugim’ oraz ‘jeden nad drugim’.
W tym wypadku utrudnienie możemy spotkać nawet w miejscu, które miało nam życie ułatwić. Mowa tu o podjazdach do wózków. Zazwyczaj są one wąskie i mieści się na nim jedynie spacerówka o standardowych wymiarach.
Wady i zalety spacerówki ‘jeden obok drugiego’
Niestety, tego rodzaju spacerówka nie jest dla każdego. Wózek nie zmieści się w każdych drzwiach. Utrudnienie możemy napotkać również w sklepowych alejkach. Nawet po złożeniu spacerówki ‘jeden obok drugiego’ zabierają dość dużo miejsca.
Jednak atutów również jest sporo. Oboje dzieci mamy na wyciągnięcie ręki i mamy je w zasięgu naszego wzroku. Ze względu na swoją długość spacerówkę tę łatwo podbija się przy wjeździe na chodnik, a także zdecydowanie łatwiej się nim zawraca.
Wady i zalety spacerówki ‘jeden za drugim’
Długość spacerówki sprawia, że pokonanie krawężnika może być dość trudne. Trudność może sprawiać również manewrowanie i nawracanie wózkiem. Dodatkowo, nie widzimy tak samo dobrze obu niemowląt jednocześnie, a kontakt z dzieckiem siedzącym na przedzie spacerówki jest utrudniony.
Zdecydowaną zaletą jest to, że bez trudu zmieścimy się z wózkiem w wąskich przejściach, sklepowych alejkach czy standardowych drzwiach. Spacerówka ‘jeden za drugim’ ma również zazwyczaj więcej przestrzeni dla dzieci. Siedziska, więc są bardziej komfortowe, a wózki powinny służyć dłużej, bo dzieci zbyt szybko z nich nie wyrosną.
Wady i zalety spacerówki ‘jeden nad drugim’
Tak samo jak w przypadku spacerówki ‘jeden za drugim’, kontakt z niemowlęciem na przedzie wózka jest utrudniony.
Jednak tego rodzaju spacerówką bardzo łatwo się nawraca i manewruje, a po złożeniu zajmuje ona niewiele miejsca.
Opinie
Rodzice mają różnorodne zdania na temat spacerówek dla bliźniąt. Część osób je chwali, a część woli kupić dwie oddzielne spacerówki. Najlepsze recenzje zbierają spacerówki typu ‘jeden nad drugim’, ponieważ nie wymagają dodatkowego miejsca, a także mieszczą się bez trudu w drzwiach czy węższych przejściach albo chodnikach.
Producenci
Do producentów spacerówek dla bliźniaków należą firmy takie jak Baby Jogger, Bebetto, Chicco, Donkey2, Easy Go, Hauck, Hartan, Junama, Kees, Thule czy Valco.
Ceny spacerówek bliźniaczych
Koszt spacerówek dla bliźniąt wynosi od około 480 złotych do około 8200 złotych. Ceny te zależą od rodzaju spacerówki bliźniaczej oraz od materiałów z jakich została wykonana.
Więcej o tym jaki wózek spacerowy dla bliźniąt wybrać posłuchacie tutaj:
Jakie są Wasze opinie i wrażenia dotyczące spacerówek bliźniaczych?
Dajcie znać w komentarzach.
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł.