Becikowe 2014 – zasady, wnioski i wzory

Choć w roku 2014 właściwie nic się nie zmienia* przygotowałam dla Was kolejny mini poradnik: co, jak i gdzie… czyli Becikowe 2014.

Becikowe to jednorazowa zapomoga – 1000 zł, które otrzymuje matka, ojciec lub opiekun prawny z tytułu urodzenia dziecka (w przypadku np. bliźniąt rodzic na każde otrzymuje becikowe).

W roku 2014 nie ulegają zmianie zasady przyznawania becikowego. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 października 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych będą mogły otrzymać je tylko rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza kwoty 1922, zł miesięcznie.

tiny-foot-2_l

Jakie dokumenty należy przygotować by otrzymać becikowe?

– wniosek o przyznanie becikowego – wzór na 2014 rok znajdziecie TU

– zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i pozostawała pod opieką lekarską przez cały okres ciąży – wzór jest TUTAJ

– oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego – wzór TUTAJ

– oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa) – wzór oświadczenia o wysokości dochodów dostępny TUTAJ

– skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

– kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie

Najlepiej będzie jak przed przygotowaniem dokumentów zadzwonicie do odpowiedniej placówki (urząd dzielnicy, gminy itd) w miejscu zamieszkania i dopytajcie jakie dokumenty są wymagane. Z doświadczenia wiem, że co urząd to inne papiery trzeba składać ;)

I ostatnia rzecz: wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

UWAGA! Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT. Jest ono zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacje ze stron:

BiP Poznań

Kadry ABC

Money.pl

OPS Gorzyce

 Aktualizacja 09. 2013:

 

Aby obliczyć wysokość dochodu do becikowego należy od dochodu za cały rok ubiegły należy odjąć zapłacony podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Tak samo należy obliczyć dochód matki i ojca, zsumować te kwoty i podzielić przez 12 miesięcy, a następnie kwotę tę dzieli się na wszystkich członków rodziny – rodzice i dzieci (również te nowo narodzone).

Trochę inaczej postępuje się jeśli u któregoś z rodzicu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy nastąpiła utrata dochodu – wtedy nie uwzględnia się dochodu utraconego.

Natomiast jeśli nastąpiło uzyskanie dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ustalając dochód, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do zapomogi.

W przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ustala się na podstawie dochodu powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do zapomogi.

*w przypadku jakichkolwiek zmian w zasadach przyznawania becikowego w roku 2014 wpis będzie aktualizowany

Zdjęcie: limaoscarjuliet / Foter / CC BY

(166 Posts)

 • mama

  czy do obliczania dochodów do przyznania becikowego wliczamy też noworodka? aktualnie nie mamy dzieci, w kwietniu mam termin porodu. jeśli chodzi o dochody w naszym przypadku – dzielimy na 2 osoby (ja + mąż) czy już na 3 (ja + mąż + noworodek). bo to ma duże znaczenie.

  • http://niejedno.pl/ Agg

   W bieżącym roku (2013) dochód za rok ubiegły dzieli się na rodziców + dziecko/dzieci. Dokładnych wytycznych na rok kolejny jeszcze nie ma, ale prawdopodobnie zostanie to bez zmian.

  • martinaa

   Proszę o odpowieć na zapytanie „mamy”, gdyż jest to bardzo ważne pytanie.

  • martinaa

   pytamy tu (odnosząc się do artykułu powyżej), czy noworotka też wliczamy jako człona rodziny do obliczenia dochodu za rok poprzedni??

   • http://niejedno.pl/ Aga

    Odpowiedź jest w tekście, i powtórnie udzieliłam jej już w odpowiedzi na pytanie ‚mamy’.

    „Aby obliczyć wysokość dochodu do becikowego należy od dochodu za cały rok ubiegły należy odjąć zapłacony podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Tak samo należy obliczyć dochód matki i ojca, zsumować te kwoty i podzielić przez 12 miesięcy, a następnie kwotę tę dzieli się na wszystkich członków rodziny – rodzice i dzieci (również te nowo narodzone).”

    W roku 2014 mogą nastąpić jakieś zmiany, ale póki co nie wprowadzono żadnej nowelizacji ani nowej ustawy.

 • Gosiaczek88

  czyli moj maz musialby zarabiac noajmniej 7,800 zeby tego nie dostac? [ja maz orka + jedno dziecko w drodze]
  Jak jest z dochodem uzyskanym za granica? [tam pobieralam dopiero co macierzynskie za pierwsze dziecko a maz pracowal – czy on tez jest uwzgledniany ]

  • mirandaja

   proszę mi wytłumaczyć jedną rzecz – do wnioski składanego w roku 2014, bierze się pod uwagę dochody z roku 2013, ale dzieli się je na 3 (ja+mąż+dziecko urodzone w roku 2014). Chcę się upewnić, ponieważ wydaje mi się to dziwne – chodzi o fakt podziału dochodów z roku 2013 na 3 osoby, bo wtedy przecież nie było jeszcze dziecka.

   • http://niejedno.pl/ Aga

    Dzieli się na rodziców + nowonarodzone dziecko/dzieci

   • milianna

    bo to nie chodzi o dochody jakie były ale jakie można uzyskać rodzina mając już dziecko w kolejnym roku, jest to zapomoga dla dziecka narodzonego a okres rozliczeniowy jest zawsze taki sam za dany rok, to chodzi o wyliczenie z poprzednich okresów jaki dochód może być w przyszłym roku bo nikt nam nie da zaświadczenia o zarobkach na rok z góry więc oblicza się z pitów za rok poprzedni

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Wydaje mi się, że tak, ale bezpieczniej będzie jednak się upewnić i zadzwonić na infolinię do prawników z Krajowej Informacji Podatkowej:

   Infolinia:
   Z tel. stac.: 801 055 055
   Z tel. kom.: (22) 330 0330
   Z zagranicy.: +48 22 330 0330

   • DzIwona

    Przeciez Krajowa Informacja Podatkowa nie zajmuje sie wyliczaniem dochodu do becikowego.Tu moze pomoc tylko Urzad Miasta.Nie podawaj nie sprawdzonych informacji.

    • http://niejedno.pl/ Aga

     W treści posta jest informacja o tym, by w razie niejasności dzwonić do placówki w której rodzice składają dokumenty (urząd gminy/dzielnicy itd). Info o KIP podałam dodatkowo, a czy ktoś pomoże czy nie to zależy od jego dobrej woli – mnie pomagała bardzo sympatyczna kobieta, która udzieliła mi bardzo dokładnych informacji.

    • Halina

     Przykład na – pomagaj a dostaniesz w pysk…Cóż za wysublimowany ton płynie z wypowiedzi…

     • Dziwona

      Masz racje Halina, ton mojej wypowiedzi nie jest zbyt subtelny.Stracilam pieniadze dzwoniac i dlugo czekajac na polaczenie zeby sie dowiedziec ze na pewno nie udzielaja takich informacji.Nawet z kierowniczka prosilam bo nie moglam uwierzyc ze nikt mi nie udzieli takich informacji.Dlatego chcialam przestrzec przed strata pieniedzy,czasu i nerwow.

 • MANA

  Witam,
  Czy 1922zł to kwota netto czy brutto?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   netto :)

 • maj

  Witam, mam pytanie o zaświadczenie lekarskie. Do 16 tygodnia ciąży przebywałam za granicą oczywiście pod opieką lekarza prowadzącego ciąże od 5tyg. Od powrotu do Polski jestem pod opieką polskiego lekarza, który będzie zajmował się mną już do końca ciąży. Kto może wystawić mi zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarską od 10 tyg.? Czy to w ogóle możliwe? Pozdrawiam

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Myślę, że na podstawie dokumentacji medycznej zza granicy o takie zaświadczenie powinnaś poprosić swojego lekarza prowadzącego z Polski. Zapytaj go o to przy najbliższej wizycie.

 • Summer

  Co w przypadku matki nie żyjącej w związku małżeńskim, utrzymywanej przez rodziców ?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   jesli jest to osoba pelnoletnia w oswiadczeniu pisze zgodnie z prawda ze nie ma dochodow.

   • mimi

    A jak wyliczyc dochod jesli w ciagu roku umarl jeden z czlonkow rodziny ?

    • http://niejedno.pl/ Aga

     Jeśli był to członek rodziny pracujący nie powinnaś uwzględniać jego dochodów w oświadczeniu, ani wliczać zmarłego obliczając średni dochód na osobę.

     Swoją decyzję możesz poprzeć wyrokiem NSA.
     „Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 lutego 2012 r. (II SA Go 36/12) stwierdził, iż dochód rodziny jest dochodem członków tej rodziny, którzy zostali wskazani we wniosku o przyznanie świadczenia.”

 • Ann

  Dochód moich i męża rodziców (dziadków noworodka) też liczymy? Jeśli tak to jak to dzielimy, ja+mąż+dziecko+dziadkowie1+dzidkowie2 ??

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Nie. Zgodnie z USTAWĄ z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Art 3. pkt 16
   „rodzina – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełno-letniego dziecka posiadającego własne dziecko;”

   Możesz upewnić się dzwoniąc do swojego urzędu dzielnicy/gminy.

 • mammmma

  dlaczego nie otwierają mi się wzory oświadczeń/ zaświadczeń ?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Sprawdziłam, u mnie wszystko działa. Może przeglądarka Ci blokuje.

 • Nikola

  kiedyś było becikowe za każde urodzone dziecko i becikowe od prezydenta jeżeli dochody były małe… czy to drugie nadal jest czy już zniesiono?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Tak jest. Tzw. ‚drugie becikowe’ gdy zarobki na osobę nie przekraczają 504 zł. Z tego co mi się wydaje trzeba przedstawić dochody za rok 2012, ale sprawdź to w swoim urzędzie gminy/dzielnicy.

 • Ennaven

  do czerwca 2013 nie pracowałam, potem dostałam pracę na zastępstwo, zaszło nam się przypadkiem i od sierpnia jestem na zusowskim zasiłku chorobowym, jak mam policzyć swój dochód ?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   To zależy kiedy ma urodzić się dziecko. Zapytaj w swoim urzędzie gminy/dzielnicy za który rok/okres masz przedstawić dochody.

 • Paulina

  Witam. Jeśli w karcie prowadzenia ciąży pierwszą wizytę mam zaznaczoną na 13 tc to becikowe mi przepada?Dodam,że całą ciążę prowadzę prywatnie i tylko dlatego, że lekarz był na miesięcznym urlopie (okres wakacji) i wizyta odbyła się tak późno to ja stracę możliwość otrzymania becikowego? Na jakiej podstawie ktoś sprawdzi, że ja byłam na 1 wizycie w 13 a nie w 11 tc?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Karta ciąży nie jest dokumentem w tym przypadku, zresztą wielu lekarzy zakłada ją pacjentkom nie przy pierwszej a przy kolejnych wizytach. Dokument poświadczający terminy wizyt wystawia (podpisuje) zwykle lekarz prowadzący, więc powinnaś z nim o tym porozmawiać.

 • mala24

  jak mam policzyc dochody za 2013 jesli ja i ojciec dziecka nie jestesmy po slubie ale moj partner uznał dziecko jako swoje i jaki adres wpisac w rubryce adres zamieszkania jesli wynajmujemy wspolnie mieszkanie w innym miescie niz mamy podany w dowodzie dozsamosci , ja mam inny i on ma inny i defakto tam nie mieszkamy

 • Wojtek

  Witam. W maju 2014 urodzi nam się dziecko. W 2013 roku pracowałem trochę za granicą i dochód liczony na 3 osoby (ja, żona i jeszcze nie narodzone dziecko) przekroczy limit, czyli 1922 zł netto/os. Więc becikowe się nie należy. Jednak, w tym roku (2014) będę pracował tylko w kraju i dochód na osobę nie przekroczy 1500 zł/osoba. Czy w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od narodzin dziecka, możemy złożyć wniosek o becikowe np. w styczniu 2015 i wówczas przedstawić PIT za rok 2014? pozdrawiam

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Myślę, że warto spróbować, nie macie nic do stracenia a możecie tylko zyskać. Dla pewności możecie dowiedzieć się w swoim urzędzie gminy/dzielnicy jakie jest ich stanowisko :)
   Sami tak zrobiliśmy, ale u nas chodziło o długość tacierzyńskiego. W roku 2011, w którym urodziły się dzieci urlop tacierzyński wynosił 7 dni, od 2012 roku miał wynosić 2 tygodnie, także mąż złożył wniosek o tenże urlop w styczniu 2012 i otrzymał go w wymiarze właśnie 2 tygodni.

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Niestety jednak nie będzie to możliwe. Z ciekawości zadzwoniłam do mojego urzędu dzielnicy i powiedziano mi że w tym przypadku składając wniosek do końca roku 2014 musicie przedstawić dochody za rok 2012, natomiast w roku 2015 już za rok 2013.

   Dlatego w takich sprawach najprościej jest dzwonić do własnego urzędu, tam na pewno uzyskacie sprawdzone informacje.

 • co za debile piszą ustawy

  Te przepisy tworzy chazaria. Tylko oni są chorzy na schizę tworzenia wniosków,wnioseczków, zaświadczeń i oświadczeń. Czym się różni ciąża rozpoznana w ciągu 10 tygodni od ciąży rozpoznanej w ciągu 12 tygodni?A może ciąża rozpoznana w ciągu 14 tygodni to już nie wiadomo co – czyli jak bogi dadzą może być krokodyl ? Niech mi to k….. ktoś wyjaśni. Dziecko się rodzi, dostaje akt urodzenia i numer pesel i są wypłacane pieniądze. Czy to takie trudne? Tą ustawę napisali jacyś psychole, a nie ludzie.

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Niestety nie mam wpływu na treść ustawy, także zażalenia trzeba raczej składać na ręce rządu i ministrów.

 • Gosia

  Mam termin na 1 marca 2014 roku. Rozliczamy się ze skarbówką do końca kwietnia – ok mogę wcześniej jak znajdę czas przy dziecku :) ale jak to faktycznie wygląda, czy muszę najpierw formalnie rozliczyć się (złożyć PIT-a) i dopiero wtedy mogę ubiegać się o becikowe?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Nie musisz się wcześniej rozliczyć z US.

 • Magda

  jak policzyć dochody gdy nie jesteśmy małżeństwem? liczę wtedy tylko swoje dochody czy ojca dziecka też?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Ojca dziecka również.

   • monikaaa

    ja mam termin na 04.02.2014 to rozliczenie za który rok sie u mnie bd liczyc?? 2012 czy 2013?? czy jak 2013 to moge zlożyć wniosek dopiero po rozliczeniu sie ze skarbówka???

    • http://niejedno.pl/ Aga

     Wniosek składany od stycznia do października 2014 – dochody za rok 2012.

     Wniosek składany od listopada 2014 – przedstawiasz dochody za 2013 rok.

     Wyliczasz dochody osiągane przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w którym składasz jest wniosek o becikowe.

     • Tomek

      Moja żona urodziła 4 stycznia. Czy muszę czekać na PIT z 2013 by dostać becikowe?

     • http://niejedno.pl/ Aga

      Nie musisz.

     • Tomek

      czyli obliczam z PITa za 2012 tak?

     • http://niejedno.pl/ Aga

      Dokładnie według wytycznych które podałam powyżej:

      Wniosek składany od stycznia do października 2014 – dochody za rok 2012.

      Wniosek składany od listopada 2014 – przedstawiasz dochody za 2013 rok.

      Wyliczasz dochody osiągane przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w którym składasz jest wniosek o becikowe.

      Takie kryteria obowiązywały w 2013 roku i nie widziałam nigdzie adnotacji by się to zmieniło. Możesz upewnić się dzwoniąc do urzędu, w którym składacie wniosek.

     • Tomek

      Dziękuję bardzo :)

     • Ewa

      Witam serdecznie,
      Czytam bardzo konkretne odpowiedzi p. Agnieszki i postanowiłam zapytać o moją sytuację: a mianowicie chodzi o zasiłek wychowawczy, rodzinne i „drugie becikowe”.
      Przy pierwszym synu otrzymałam w/w trzy rodzaje zasiłków – ciągle będąc w zatrudnieniu, natomiast wczoraj składałam wniosek o to samo na drugiego syna.
      Na pierwszego syna nie wliczano mojego dochodu – uznano go jako dochód utracony. Natomiast na syna urodzonego 15.12.2013 Pani w MOPS uwzględnia mój dochód i informuje, że nie otrzymam „drugiego becikowego” i rodzinnego a zasiłek wychowawczy otrzymam dopiero od stycznia (urlop macierzyński roczny mam do 13.12.2014r). Z zakładu pracy otrzymałam zgogę na urlop wychowawczy od 14.12.2014 do 13.12.2016r.
      Nie potrafię zrozumieć dlaczego wtedy – tak a teraz nie? Bardzo proszę o pomoc?

 • Madzia

  Mój maż płaci krus w polce a pracuje sezonowo we francji jednakze nie rozlicza sie z tego ai z krusu nie musi niby, czy to dobrze? jak obliczyc teraz jego dochód? I jesli do listopada 2014 złozymy wniosek to z 2012 rozliczenie ale gdzie to wszystko wyliczyc i zalatwic jego dochody?

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Dochody możesz wziąć choćby z PITu za tamten rok. To dość skomplikowana sytuacja, najbezpieczniej będzie jak skontaktujesz się z urzędem w którym będziecie składać wnioski o becikowe – niech powiedzą czego wymagają w Waszym przypadku.

  • Tomek

   Witam. Dlaczego piszecie, że aby obliczyć dochód do becikowego należy odejmować składki na ubezpieczenia, podatek itp. Przecież: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

   z dnia 3 stycznia 2013 r. – w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne wyraźnie określa w załączniku nr 4 oraz nr 5 ,że dochód który należy podać w oświadczeniu to: Przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz bez pomniejszania o należny podatek dochodowy.

   Dla mnie sprawa wydaje się jasna – u źródła wyraźnie jest to podane w ten sposób więc nie może być innej możliwości. Oczywiście zawęża to automatycznie krąg osób, które „załapią”się na becikowe

 • Madzia

  A jesli mąż będzie musiał tez przedstawic swoj dochód to skad???
  Z francji czy jakies zaswiadczenie z krusu??? Prosze pomocy

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Tak naprawdę nie musisz tego udokumentowywać. To jest Wasze oświadczenie (wzór znajdziesz w tekście), możliwe że Urząd jakoś to sprawdza, choć ani nas ani naszych znajomych nikt nie wzywał do udokumentowania dochodów.

 • Madzia

  Może tak skąd mozna obliczyc dochód w ogóle?? Z pitu i z czego jeszcze ? Myslałam ze to w skarbówce takie oswiadczenie o dochodach wypisuja jak przy rodzinnym. Tak robila moja mama chyba jak na nas mialo byc rodzinne.

  • http://niejedno.pl/ Aga

   Wiem, tylko o dwóch. O to drugie ubiegać się można gdy dochody nie przekraczają 504 zł na osobę. O ile się nie mylę wniosek składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w twoim mieście/gminie.

   • Dominika

    Dlaczego pani już nie odpisuje? Mam pytanie jestem w ciąży z chłopakiem nie mieszkam nie jesteśmy w małżeństwie mieszkam tylko z mamą to jak będzie trzeba liczyć tę dochody?? Proszę o odpowiedź

 • Madzia

  Sa niby 3 rodzaje becikowego ptrawda? rzadowy samorzadowy i dodatek . rzeadowy czyatalam ze dla wszystkich jest nie zaleznie od dochodw., samorzadwy to ten z gminy z dochodami .no i dodatek z gminy wiecie cos na ten temat??/ Gdzie te 3 sie zalatwia?

 • Tomek

  Witam. Dlaczego w artykule piszecie, że aby obliczyć dochód do becikowego należy odejmować składki na ubezpieczenia, podatek itp. Przecież: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

  z dnia 3 stycznia 2013 r. – w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne wyraźnie określa w załączniku nr 4 oraz nr 5 ,że dochód który należy podać w oświadczeniu to: Przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz bez pomniejszania o należny podatek dochodowy.

  Dla mnie sprawa wydaje się jasna – u źródła wyraźnie jest to podane w ten sposób więc nie może być innej możliwości. Oczywiście zawęża to automatycznie krąg osób, które „załapią”się na becikowe

 • OjciecSyna

  Cześć, mam pytanie, w połowie 2013 roku wziąłem ślub. Jak w takim przypadku liczyć dochód i członków rodziny? Za cały rok czy tylko pół?

 • Lilka

  Witam, mam pytanie, jak oblicza się dochód do becikowego jeżeli ja, jako matka dziecka jestem utrzymywana przez moich rodziców, a także ojciec dziecka jest utrzymywany przez rodziców (nie mieszkamy razem) mam złożyć oświadczenie o dochodach moich + moich rodziców i rodzeństwa a także ojciec dziecka z dochodami jego rodziców? czy po urodzeniu dziecka nie podlegamy już pod utrzymanie naszych rodziców i jestem „samodzielna” finansowo ze swoim dzieckiem?

 • mama

  Witam, rodzę w pod koniec lipca 2014, od jakiegoś czasu tj. od marca, słyszę opinię od matek starających się o becikowe, że gminy, urzędy miasta, udzielają im informacji, że becikowego już nie ma, bądź nie przysługuje nikomu kto przekracza 500 zł( z groszami) na członka rodziny, że w ogóle wniosku nie opłaca się składać. Czy to prawda, czy celowe działanie organów Państwa, wprowadzanie w błąd, aby tych pieniędzy rodzinom jak najmniej wypłacić?

 • Dominika

  Pisze tam że liczysz również noworodka.

 • Dominika

  Jak mam obliczyć tę dochody? Spodziewam się dziecka nie mieszkam z chłopakiem nie jesteśmy w małżeństwie. Mieszkam z mamą. termin mam na styczeń 2015r ale mogę urodzić w tym roku w grudniu różnie bywa. To jak będę miała to obliczyć i z którego roku?? Skoro ja w czerwcu skończyłam szkołę jak to wygląda??? Proszę o pomoc

 • http://vougelisha.blogspot.com/ Justyna K

  Witam mam pytanie urodziłam dziecko nie jestem w związku małżeńskim
  ubiegam sie o becikowe i jednorazową zapomogę jednak mój partner
  wyjechał zagranice nie mam z nim kontaktu i z tego względu nie wybierze
  mi dokumentów potrzebnych do otrzymania becikowego co mogę zrobić jest
  jakieś inne rozwiązanie?

  • Przemek

   witam,

   mam pytanie, które w dyskusji nie padło. Mogę ubiegać się o becikowe do końca lipca 2015 roku. Niestety dochody za 2013 rok mam za wysokie, a w 2014 będą niższe (utrata jednego z miejsc pracy). Czy po złożeniu pitu do US za rok 2014 r. mogę na jego podstawie ubiegać się o becikowe??? Dziękuję za informację zwrotną.