Becikowe 2013 – zasady, wnioski i wzory

Choć becikowe w tym roku mnie już nie dotyczy to przygotowałam dla Was mini poradnik: co, jak i gdzie… czyli Becikowe 2013.

Tak jak pisałam w poście zeszłorocznym (TUTAJ) becikowe to jednorazowa zapomoga – 1000 zł, które otrzymuje matka, ojciec lub opiekun prawny z tytułu urodzenia dziecka (w przypadku np. bliźniąt rodzic na każde otrzymuje becikowe).

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniają się jednak zasady przyznawania becikowego. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 października 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych będą mogły otrzymać je tylko rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza kwoty 1922, zł miesięcznie.

Jakie dokumenty należy przygotować by otrzymać becikowe?

- wniosek o przyznanie becikowego – wzór na 2013 rok znajdziecie TU

- zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i pozostawała pod opieką lekarską przez cały okres ciąży – wzór jest TUTAJ

- oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego – wzór TUTAJ

- oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa) – wzór oświadczenia o wysokości dochodów dostępny TUTAJ

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

- kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie

Najlepiej będzie jak przed przygotowaniem dokumentów zadzwonicie do odpowiedniej placówki (urząd dzielnicy, gminy itd) w miejscu zamieszkania i dopytajcie jakie dokumenty są wymagane. Z doświadczenia wiem, że co urząd to inne papiery trzeba składać ;)

I ostatnia rzecz: wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

UWAGA! Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT. Jest ono zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacje ze stron:

BiP Poznań

Kadry ABC

Money.pl

Aktualizacja kwiecień 2013: Właśnie od jednej z czytelniczek dostałam informację, że w jej Gminie do października 2013 składa się dokumenty (oświadczenie o dochodach) za rok 2011 i dzieli się je na 3 osoby (czyli rodzice + 1 lub więcej z zależności od ilości urodzonych dzieci :) Także dopytajcie kochani jak jest w Waszych Gminach/Urzędach.

  • http://www.kuchennesmakianety.blogspot.com Aneta

    Witam,
    piszę pod tym postem ponieważ nie wiem gdzie.
    WYśwuetliło mi Pani najnowszy post o jakimś obrazku udostępnionym na FB.. ale teraz nie chce się wyświetlić, dlaczego?
    A

    • Agg

      Prawdopodobnie nie chodzi o post, tylko o informację o zmianie nagłówka/logo na facebook’u. Ostatnio kilkakrotnie zmieniałam tło w osi czasu oraz to małe logo i za każdym razem informacja o zmianie pojawiała się na mojej tablicy. Dlatego też wykasowałam te automatyczne wpisy, żeby nie zaśmiecać tablicy. Zmiany każdy i tak może zobaczyć w nagłówku, a tylko wprowadzają zbędny zamęt w treści :) Chyba o to chodzi, bo ostatnio posta o obrazkach nie publikowałam – wszystko co aktualne jest na blogu :) Pozdrawiam.

  • http://www.facebook.com/aneta.scibor Aneta Ścibor

    OJ nie wiem, ale ja nie wchodziłam przez Fb, tylko przez obserwowane blig „Dwoje dzieci i ja” W każdym razie intersuje mnie ten post a nie mogę go przeczytać.

    Mogę prosić o link?

  • duranduran

    W ramach dopełnienia, becikowe przysługuje tylko tym rodzinom, których dochody nie przekraczają progu podatkowego 85 528 zł. I w przeliczeniu na osobę miesięczny dochód na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł. Wiadomość zassana z : http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/becikowe-wedlug-nowych-zasad-od-2013-r-prezydent-podpisal-zmiany.html

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Dzięki. Informacja o miesięcznym dochodzie na os. jest zawarta w treści – 3 akapit. Link do ustawy również jest podany :)

  • Iwona

    A co mają zrobić matki które dowiedziały się o ciąży w 4 miesiącu tak jak moja córka która ma dzieci rok po roku i karmiła piersią pierwsze dziecko nie wiedząc że jest w ciąży z drugim. Czy becikowe jej się będzie należało?

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Niestety to nie jest pytanie do mnie, a do autorów tej ustawy. Chyba takiego wariantu nasi politycy nie przewidzieli :(

  • Tomek

    Niestety jak zwykle są pewne niedomówienia – proszę o łopatologiczne wytłumaczenie. W roku 2012 rozliczałem się wspólnie z małżonką – było nas dwoje (jeszcze nie mieliśmy dziecka). W czerwcu 2013 urodzi nam się 1 dziecko i będzie już nas troje. Rozumiem, że po porodzie do obliczenia becikowego użyję dochodu z rozliczenia PIT za 2012r(liczonego na 2 osoby) ale dochód ten dzielę już na 3 osoby ponieważ urodziło mi się dziecko? Będę wdzięczny za odpowiedź – jest jakaś podstawa prawna gdzie to zostało opisane?
    Pozdrawiam.

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Wydaje mi się, że dochód za rok poprzedni rok dzieli się przez 3 osoby, Niemniej warto upewnić się dzwoniąc na Krajową Informację Podatkową.

      KIP czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00
      Infolinia:
      Z tel. stac.: 801 055 055
      Z tel. kom.: (22) 330 0330
      Z zagranicy.: +48 22 330 0330

    • Beata

      nie rozliczenie za 2012 ale za 2011 :) dzielimy je na 3 osoby :) no chyba że nastąpiły zmiany pracy to wtedy dochody traktowane są jako utracone i brane pod uwagę są średnie dochody z 3 miesięcy z obecnego miejsca zatrudnienia

      • http://niejedno.pl/ Agg

        Dziękuję za podpowiedź :)

  • Marian

    W nasZym kraju nic nie moze być proste ! Wszystko musi być tak skomplikowane żeby człowiek musiał podjąć szkolenie specjalistyczne w tym kierunku. Jeszcze moment a oprócz setki dokumentów bedzie trżeba przedstawić świadectwa ukończenia ośmiu klas podstawówki i obowiązkowy egzamin sprawnosciowy. A wszystko w imie marnych 1.000 zlotychza które rodzice moga kupic pieluchy na pierwsze 6 miesięcy życia dziecka !!! … Poprostu zielono wyspa !!!

  • Kajka Roo

    Linki nie działają :(

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Sprawdziłam – działają. Wszystkie odnośniki są poprawne – w przypadku dokumentów wyświetla się okienko do zapisu na dysku. Pozostałe linki do stron również się otwierają:)

      • Kajka Roo

        U mnie nie działają, otwiera się pusta nowa karta i nic… nie ma okienka zapisu, nie ma dokumentu, dosłownie nic… wieczorem sprawdze jeszcze na drugim komputerze.

        • fotka55@wp.pl

          Zapewne masz zablokowane w przeglądarce wyskakiwanie nowych okien.

          • Kajka Roo

            Nie mam już się wyjaśniło, system blokował treści z linku jako podejrzane, już naprawione :)

  • Ela

    Hej. Czy ktos mi podpowie czy mozliwe jest, aby MOPS żądał do becikowego zaświadczenia o przychodach za obecny 2013 rok, a nie za poprzednie lata w przypadku gdy prowadzi się dzialalnosc gospodarczą?

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Taką informację znalazłam w sieci odnośnie becikowego dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 roku gdy rodzic prowadzi działalność:

      „Jeżeli członek rodziny prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym składa oświadczenie o dochodzie za 2011 rok.”

      Warto jednak zadzwonić do jakiejś informacji i podpytać.

  • Kasia

    Witam!

    Mam pytanie jeżeli będę samotną matką i ojciec mojego dziecka nie mieszka nawet z nami a dziecko będzie nosiło jego nazwisko czy do becikowego liczą się też jego dochody czy tylko moje dzielone na 2 czyli na mnie i dziecko? Czy zanim zabiorę się do pisania wniosków o becikowe będę musiała podać go o alimenty?

    • http://niejedno.pl/ Agg

      W moim urzędzie dzielnicy otrzymałam informację, że w takiej sytuacji ojca wlicza się jako członka rodziny i uwzględnia jego dochody w oświadczeniu.

  • Maciej

    wzór zaświadczenia lekarskiego jest nieaktualny, wydrukowałem dla żony i w MOP-sie odesłali mnie z kwitkiem

    • http://niejedno.pl/ Agg

      Wzór zaświadczenia jest niemal identyczny z tym wydanym przez Ministerstwo Zdrowia, niemniej zmienię, bo faktycznie są dwa dodatkowe odnośniki na dole, ale to sprawy kosmetyczne. Mam wrażenie, że ktoś się przyczepił bo chciał się przyczepić.
      Możesz napisać co było nie tak?

  • karla4

    A ja mam takie pytanie. Skąd mam wziać te zaświadczenia o dochodach, z Urzędu Skarbowego? Pytam, ponieważ mąż akurat w okresie z którego potrzebujemy zaświadczenie po części pracował za granicą,po części w Polsce, później był na bezrobociu, a później założył działalnosć.
    Kolejne pytanie czy ta kwota której nie można przekroczyć jest kwotą brutto czy netto?

    • http://niejedno.pl/ Aga

      Dochody wyliczacie sobie sami np. z PIT-ów (wzór znajdziesz w teście wpisu). Urząd tego nie poświadcza, sami wyliczacie i wpisujecie dochód i składacie podpisy na dokumencie pamiętając że ciąży na was odpowiedzialność karna za złożenie fałszywego oświadczenia. Przypuszczam, że sprawdzane jest to wyrywkowo.
      Mowa o kwocie netto.

    • karla4

      a i jeszcze jedno. Tak jak pisałam mąż pracował za granicą ( w polskiej firmie, stąd rozliczal się w Polsce), zarabiał nieźle, ale niemal cały kolejny rok był na bezrobociu. Czy ta utrata pracy później jest brane pod uwagę, czy tylko dokładnie rok przed okresem rozliczeniowym?
      Dziecko urodzi się 12.01.2014 a akurat 2012 był dla nas jedynym rokiem z dobrymi dochodami. Czy jeśli np. złożymy wniosek w marcu 2014 ten okres rozliczeniowy się przesunie, czy liczy się go od dnia rarodzin? Przepraszam za tyle pytań.

      • http://niejedno.pl/ Aga

        Nie znam wszystkich szczegółów i nie chciałabym wprowadzić Cię w błąd. Myślę że najlepiej będzie jak języka zasięgniesz u źródła, czyli u prawników z Krajowej Informacji Podatkowej:

        Infolinia:
        Z tel. stac.: 801 055 055
        Z tel. kom.: (22) 330 0330
        Z zagranicy.: +48 22 330 0330

  • Grzes

    A co jeśli było sie od 12 miesiaca ciąży u ginekologa, bo dopiero termin był wolny ? Becikowe przepada ? Czy można sie jakos odwołać od tego, jest jakiś sposob ?

    • http://niejedno.pl/ Aga

      Rozumiem że chodzi o tygodnie ciąży :)
      Czytałam o przypadkach kiedy w takiej sytuacji nie wypłacono becikowego. Chyba wszystko zależy od tego na jakiego urzędnika trafisz. Myślę, że odwoływać się można próbować,